07136340966
وبلاگ
6 راه برای جلوگیری از گرمازدگی

6 راه برای جلوگیری از گرمازدگی

بدن ما توانایی این را دارد که درجه حرارت مرکزی خود را بین 36-38 درجه سانتی گراد حفظ کند و وقتی که دمای بدن به کمتر از 35 درجه و یا اینکه بیش از 40 درجه برسد، مکانیسم‌های  ذاتی که باعث تنظیم حرارت بدن می‌شود، کارآیی لازم را از دست می دهد.

با شروع فصل گرما ، افرادی که در محیط های باز کار میکنند در معرض گرمازدگی قرار می گیرند .

برای جلوگیری از بروز گرمازدگی ، موارد زیر را رعایت کنید

  1. مقدار زیادی آب خنک بنوشید بخصوص اگر در گرما ورزش می‌کنید
  2. در روزهای بسیار گرم بین ساعت‌های ۱۱ صبح تا 5 بعدازظهر حتی الامکان بیرون نروید
  3. زیر تابش مستقیم آفتاب نمانید
  4. پوست خود را مرتب با آب خنک کنید
  5. دوش آب سرد بگیرید
  6. لباس راحت و به رنگ روشن بپوشید


در ابتدا علایمی چون خشکی دهان ، خشکی اشک و احساس تنگی نفس برای فرد گرمازده بوجود می آید و با افزایش ضربان قلب و بی حالی ادامه می یابد .

در این حالت بیمار را به سرعت از ناحیه گرم خارج و به جای خنک با تهویه مناسب منتقل کرده ، کم کم به او آب بدهید و لباسهایش را کم کنید .به منظور درک بهتر گرمازدگی در ابتدا بایستی با مفاهیم پایه آشنا شویم 

- رطوبتچیست ؟

رطوبت، به مقدار نم یا بخار آب موجود در هوا ، رطوبت گفته می شود . این رطوبت به صورت رطوبت مطلق و یا رطوبت نسبی بیان می شود.

رطوبت مطلق : جرم بخار آب تقسیم بر یک واحد حجم از هوا (اغلب گرم آب، بر سانتی متر مکعب هوا مورد استفاده قرار می گیرد) است.

رطوبت نسبی : مقدار بخار آب موجود در هوا تقسیم بر حداکثر میزان رطوبتی است که هوا می توانسته در این دما داشته باشدکه توسط دستگاه رطوبت سنج تستو  testo625- testo610 اندازه گیری می شود .

رطوبت نسبی به صورت درصد بیان می شود. اگر هوا با بخار آب اشباع شود ( رطوبت هوای شهرهای جنوبی یا شمالی ایران در فصل گرما ) رطوبت نسبی 100٪ است و اگر هیچ بخار آبی در کل هوا وجود نداشته باشد ( رطوبت هوای مناطق کویری ایران در فصل گرما )رطوبت نسبی 0٪ است .

بنابراین رطوبت نسبی هوا تابعی از هم مقدار آب و هم دما است.


همچنین بخوانید...

11 تير 1398 مقالات datalogger temperature رطوبت سنج تستو hygrometer hydrometer humidity ترموگراف testo iran دیتالاگر هچر ستر گرمازدگی سرمازدگی گلخانه شترمرغ دما رطوبت نماینده تستو در بوشهر نماینده تستو در بندرعباس نماینده تستو در کرمان تستو ایران نماینده تستو در ایران نماینده تستو در شیراز مرغداری ترمومتر testo تستو

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
شرکت حساس گمانه شهراز به منظور انتقال تکنولوژی و آشنایی هر چه بیشتر مشتریان با اصول عملکرد ، روش های اندازه گیری و استفاده از دستگاهها ، اقدام به انتشار مقالات مرتبط نموده است .
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...