07136340966
وبلاگ

cod متر

cod متر عبارت از دستگاهی می باشد که به منظور اندازه گیری COD یا همان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی استفاده می شود . دستگاه cod متر در گروه دستگاه های پارامتر سنج آزمایشگاهی قرار دارد و دارای انواع cod متر آنلاین و cod متر پرتابل می باشد . دستگاه cod متر معمولا در آزمایشگاه هایی استفاده می شود که در آن ها نیاز به بررسی و آنالیز کیفیت آب وجود دارند از جمله صنایع آب و فاضلاب و تاسیسات تصفیه آب و یا صنایع و کارخانه جات تولید نوشیدنی و نوشابه ها .

تعریف اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD )

تست اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) معمولا به منظور اندازه گرفتن غیر مستقیم میزان ترکیبات آلی در آب استفاده می شود . اکثر کاربرد های COD تعیین کننده ی میزان آلاینده های آلی در آب سطحی می باشند .

نحوه ی اندازه گیری COD

میزان آن بر پایه ی تعداد میلی گرم در هر لیتر ( mg/L ) بیان می شود ، که مشخص کننده ی حجم اکسیژن مصرف شده به ازای هر لیتر محلول است . رفرنس های قدیمی ممکن است آن را بر اساس مقدار قسمتی در میلیون ( ppm ) نشان دهند و به منظور اندازه گرفتن آن از دستگاهی استفاده می شود که cod متر نام دارد .

دلیل اندازه گیری COD

COD معمولا به عنوان یک شاخص سریع وجود یک آلاینده ی آلی در آب مورد اندازه گیری قرار می گیرد . معمولا هم در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و هم شهری اندازه گیری آن انجام می شود و مشخص کننده ی میزان کارآمدی فرآیند تصفیه می باشد . اندازه گیری COD هم در آب درونی و هم آب رو صورت می گیرد . کارآمدی فرآیند تصفیه معمولا در قالب حذف COD بیان می شود ، که به عنوان یک درصد از ماده ی آلی تصفیه شده در طول این چرخه اندازه گرفته می شود .

تعریف اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD )

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی یا BOD عبارت از میزان اکسیژن حل شده ی مورد نیاز ارگانیسم های هوازی زیستی در یک بدنه ی آبی به منظور تجزیه ی ماده ی آلی حاضر در یک نمونه آب داده شده در دمایی خاص طی یک بازه ی زمانی مشخص است .

BOD و COD

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD ) تستی تجربی به شمار می رود که میزان الزامات نسبی اکسیژن فاضلاب ، آب های آلوده ، آب رو را مشخص می سازد . تست های BOD اکسیژن مولکولی استفاده شده در طول یک مدت انکوباسیون خاص به منظور تجزیه ی بیوشیمیایی ماده ی آلی ( کربن اکسیژن مورد نیاز ) و اکسیژن به کار گرفته شده به منظور اکسیده کردن ماده ی معدنی همانند با یون آهن و سولفید ها را اندازه می گیرند .


همچنین بخوانید...

03 تير 1398 مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
شرکت حساس گمانه شهراز به منظور انتقال تکنولوژی و آشنایی هر چه بیشتر مشتریان با اصول عملکرد ، روش های اندازه گیری و استفاده از دستگاهها ، اقدام به انتشار مقالات مرتبط نموده است .
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...